Južné mesto III

Project data:
Architects: gutgut | Partners: Toito, markoandplacemakers | Autors: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Tomáš Vrtek, Jana Benková, Matej Honč, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke, Igor Marko | Location: Bratislava, Slovakia | Status: Invited competition | Client: Private | Project date: 2017 | Gross floor area: 164.646 sum | Credits: gutgut

Kvalitná a plnohodnotná obsahová ponuka mestského bývania sú hlavnými kritériami architektonicko-urbanistického riešenia novej mikroštvrte v lokalite Južné Mesto. Vytváranie nového mesta a miesta je v tejto dynamicky sa rozvíjajúcej sa lokalite na okraji mesta je vždy komplikovanou úlohou, ktorá nie je len priestorovým cvičením. Návrh sa zameral na vytvorenie miesta, ktoré je charakterovo výnimočne a má predpoklady tento charakter ďalej autonómne rozvíjať a adaptovať podľa potrieb budúcich užívateľov. Navrhované riešenie má pôsobiť stimulatívne a má vytvárať predpoklady otvoreného a pozitívneho spojenia užívateľa s novým mestským prostredím.
Návrh rieši niekoľko výziev súčasne. V prvom rade prepája rozdielne prostredia a zároveň vytvára unikátny samostatne fungujúci rezidenčný súbor. Obytný priestor chápeme ako integrovaný organizmus, ktorého hlavnou pridanou hodnotou je veľkoryso riešený verejný priestor, ktorý nie je v tomto prípade priestorovou výplňou, ale priestor vytvárajúci novú charakterovou identitu a budúcu značku lokality. Maximalizovanie tejto hodnoty bývania determinovalo kompozičné zahustenie zástavby do troch rozdielne tvarovaných a otvorených obytných súborov. Každý zo súborov obsahuje dve výškové vežové budovy, ktoré umožňujú kombinovanú skladbu bytov a nerušené panoramatické výhľady. Pohľadová diverzita okolitej štruktúry je tomto prípade zaujímavým kvalitatívnym faktorom. Navrhované vežové riešenie v lokalite a bývanie tejto typológie je v blízkom vizuálnom a fyzickom kontakte s rôznorodým pôvodným a novovznikajúcim rezidenčným prostredím a zároveň bude súčasťou extravilánu, otvorenej scénickej prírodnej štruktúry veľkej mierky. V kombinácii týchto urbanistických faktorov je riešenie kontextuálne a zároveň formou individualistické a obsahom autonómne. Minimalistická a výrazná kompozícia budov je vyvážená plávajúcou parkovou krajinou.
Exteriér je koncepčne rozdelený do štyroch funkčných častí.
1. Izolačný lesopark (od Panónskej cesty)
2. Rezidenčné, komunitné priestory, vnútrobloky a záhrady (tri obytné súbory)
3. Verejný mestský park s funkčnými ‘izbami’ (športoviská, ihriská, lúky, mikro-námestia, sústava malých vodných plôch atď.)
4. Zelené strechy. Strešné privátne záhrady
Ukotvenie jednotlivých objektových súborov do prostredia kontinuálneho parku je riešené v kombinácii s aktívnym parterom, ktorý vytvára potrebnú funkčnú a priestorovú rozmanitosť a pestrosť. Centrálnym motívom parku je organicky tvarovaná podnož stredového súboru vo forme dramatickej topologickej vlny, ktorá je novou krajinárskou dominantou. V prevažne rovinatej lokalite je výrazným a identifikačným elementom. Riešenie zároveň absorbuje veľký objem garáže, čím umožňuje centrálnu priechodnosť lokalitou a prepája aktívne priestory zvyšných dvoch obytných súborov. Tieto priestory tvoria charakterové mikro-námestia v priestorovom predĺžení s multifunkčnými vnútroblokmi. Námestia sú lineárne a sekvenčne prepojené rôznorodými priestormi ‘izbami’ aktívnej a pasívnej rekreácie. Verejný priestor je komponovaný organicky a ponúka viaceré funkčné kombinácie. Tieto funkcie môžu byť posilnené pavilónovou architektúrou malej mierky. Veľkorysá parková krajina inkluzívneho charakteru je doplnená intímnymi komunitnými a privátnymi priestormi a je prirodzeným predĺžením moderného obytného priestoru, ktorý má spoločenský a zdielaný charakter. Návrh exteriéru ju postavený tak, aby prirodzene rozvíjal celosezónne aktivity a aby sa časom mohol meniť a prispôsobovať.

Previous / Next

Category:
Date:
Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social