Loft

Loft

Project data:
Architects: gutgut | Autors: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Samuel Zeman, Jana Benková | Location: Bratislava, Slovakia | Status: Built | Client: Private | Project date: 2014 | Construction date: 2014-2015 | Gross floor area : 108 sqm | Awards: CE-ZA-AR 2014 (category of Interior) | Credits: Peter Čintalan, gutgut

Na jar roku 2013 sme začali pracovať na projekte rekonštrukcie intriéru bytu, ktorý sa nachádza v centre mesta vo funkcionalistickom dome od architekta Klementa Šilingera z roku 1928. Pracovali sme s jednoduchým zadanim, premeniť pôvodne štvorizbový byt na priestor, v ktorom bude dostatok miesta pre umenie, malý priestor pre prácu na počítači a dobrý gramofon so soundsystémom.
Toto pomerne voľné zadanie nám umožnilo uvažovať o rekonštrukcii trochu inak.
Rozhodli sme sa pracovať s pôvodným plánon bytu ako s jednou z vrstviev nášho nového návrhu. Z pôvodnej dispozície sme ponechali drevené dvere a časti podláh. Tie sme spojili s novou jednoduchou dispozíciou, ktorá pracuje s tradičným delením bytu na dennú a nočnú časť. Ich vzájomným prekrytím tak vznikol priestorovo bohatý plán nového loftového interiéru.
Jediným deliacim prvkom nového interiéru je “funkčná” stena ktorá je šatníkom, skladom, práčovňou a kuchyňou súčasne. Prechádza naprieč bytom a delí ho na dennú a nočnú časť. Je tvorená jednoduchou drevenou hrazdenou konštrukciou, ktorej vonkajší povch je buď z bieleho perforovaného plechu, bielej laminovanej preglejky (kuchyňa) alebo prírodnej borovicovej preglejky (Kúpelňa). Do deliacej steny sú jednoducho zasadné pôvodné drevené dvere, ktoré vymedzujú priestor novej kúpeľne.
V polovici bytu sam nám podarilo zachovať pôvodné dubové parkety. Druhá polovica bytu je zcelená červenou kaučukovou podlahou, ktorá prechádza od vstupnej haly cez kuchyňu s veľkým kruhovým stolom až do sprchového kútu. V časti bytu sa podarilo zachovať Terazzo.
Byt sa skladá s množstva drobných detajlov, ktoré sme spojili do jedného celku. Kombinácia bieleho perforovaného plechu na drevenej hrazdenej konštrukcii veľkej deliacej steny vytvára veľmi pôsobivú vizuálnu hru, ktorá vzniká vrstvením materiálov a priesvitom svetla. Vložením jednoduchej bielej plechovej police do rozšíreného futra pôvodných dvojkrídlových dverí na loggiu vznikol “kredenc”, ktorý je otvorný aj smerom von na loggiu, ale aj do vstupnej haly bytu. V tej sa nachádza aj nový vešiak na kabáty, ktorý vnikol zo starých dverí. Jedným z výrazných prvkov nového interiéru je stôl, ktorý vznikol v spolupráci so sochármi Richardom Senešim a Jakubom Trajterom. Jeho kovová konštrukcia na sebe nesie “mahagonový peň” vytvorený lepením sústredných kružníc magagónovej dýhy s otvorom uprostred. Obývacej izbe dominuje sofa v tvare kríža,
V procese rekonštrukcie sa byt stal ateliérom, v ktorom naraz pracovali viacerí remeselníci a umelci. Okrem dlhej doby počas ktorej vnikal mahagónový stôl navíjaním kilometrov dýhy, boli postupne repasované pôvodné okná a dvere, čistili sa konstrukcie bytu, obhaľoval roky skrytý betónový rebierkový strop od nánosov malty a odlievali betonové prefabrikáty, ktoré vytvorili policu pre TV a knihy.

Previous / Next

Category:
Date:
Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social