Bývalé Marianum

Bývalé Marianum

Bývalé Marianum

Project data:
Architects: gutgut | Partners: what architects | Autors: Lukáš Kordik, Štefan Polakovič, Tomáš Krištek, Ondrej Kurek | Location: Bratislava, Slovakia | Status: Direct commission | Client: Private | Project date: 2013 | Construction date: 2008-2009 | Gross floor area : 6699 sqm | Credits: gutgut

Riešený pozemok sa nachádza v križovatke ulíc Svätoplukova a Mlynské Nivy. V súčastnosti je toto územie zastavané dvoma štvorpodlažnými, pôvodne bytovými objektami s nevyužívaným podkrovím v pomerne zanedbanom vizuálno – technickom stave (Svätoplukova 1 – 3, Mlynské Nivy 37 – 41). Zo severnej strany sú tieto objekty prepojené prízemnými garážami.
Urbanisticko – kompozične sa jedná o pokračovanie líniovej štruktúry 500 bytov. Dnešné dojmové vyčlenenie pozemku a budov bolo spôsobené investičným vstupom a vybudovaním centrálnej autobusovej stanice Mlynské Nivy v 70tych rokoch, ktorá má svoj hlavný vjazd a výjazd vozidiel zo Svätoplukovej ulice. To spôsobilo odrezanie územia od ostatnej štruktúry a pomerne silné atakovanie hlukom okolitej frekventovanej dopravy nadmestského významu. Silná investičná aktivita v bezprostrednom okolí, príprava budovania Twin City, nového podzemného autobusového terminálu a naň naviazaných obchodno-administratívnych priestorov a záujem o postupnú rekonštrukciu areálu Cvernovky, vyústili do nami predkladaného návrhu investičného zámeru na revitalizáciu predmetného pozemku.
Zo severnej strany spomínaný pozemok susedí s pozemkom, na ktorom je postavený 2 podlažný objekt, bývalá klampiarska dielňa a jej prevádzková budova, ktoré boli v 90tych rokoch rekonštruované pre potreby komerčného využitia majiteĺov. Tento pozemok je strategický, nakoĺko umožňuje areál po obvode obslúžiť servisnou cestou s odpojením vjazdu a výjazdu z podzemného parkingu bez zásahu do existujúcich domov. Navyše na nej umiestňujeme časť nami navrhovanej novej zástavby. Jej základom je už spomínané – ponechanie existujúcich domov (sú súčasťou štruktúry 500 bytov – ich stavebnú podstatu považujeme za kvalitnú), odstránenie podkrovných priestorov, ich nadstavenie (objektu na Svätoplukovej ulici o 2 nadzemné podlažia, objektu na Mlynských Nivoch o jedno) a obom objektom upravujeme fasády. Prízemiam vytvárame veĺké vysklenia do ulíc i dvorovej časti, upozorňujeme na komerčnú náplň, ktorá je umiestnená v prízemí. Oba objekty sprístupňujeme cez existujúce komunikačné jadrá zo strany ulice i dvora. Pomerne jednoduchými úpravami dispozície sa tak vedia dnešné slepé fasády stať aktívnou súčasťou ulice.
Kvalitu dnešného hlučného dvora zvyšujeme vložením troch bodových, vežových objektov. Tieto budovy sú osadené (medzi sebou, ale aj k existujúcim domom) v pomerne tesnej blízkosti. Využívajú plné časti vútorných pevných fasád pôvodných objektov v koncovej polohe. Ich pôdorysné stopy reflektujú mierku okolitej zástavby a tak sa – aj pri nie vysokej podlažnosti – stávajú výrazným architektonickým akcentom – logom zámeru.
Výškové rastenie objektov v smere k Svätoplukovej ulici a ich pôdorysné ustupovanie od Mlynských Nív umožňuje vytvoriť podmienky pre príjemné priehĺady do vnútornej časti štruktúry, privierajú ju a robia tak menej vystavenú rušnému okoliu. Z vyšších podlaží bodových objektov umožňujeme kvalitné priehľady na západnú stranu – do Starého mesta. Zadná (severná) časť kompozíce je doplnená o štyri bodové objekty, takisto reflektujúce stratégiu prispôsobenia sa existujúcej zástavbe a vytvorenia kvalitných pohľadov do vnútorného dvora, 500 bytov, na Kamzík a do centra mesta. Opäť sa tak deje vďaka pôdorysným posunom objektov. Ich väčšia transparencia opláštenia bola zvolená kvôli zníženiu pocitu uzatvorenia dvora zo severnej strany.
Vytvorením návrhu pôdorysného a výškového usporiadania hmôt sa nám podarilo vytvoriť mierkovo veľmi príjemný verejný dvor, ktorý dojmovo cituje blokovú zástavbu v neďalekom okolí. Tá je tvorená kombinovaním líniovej štruktúry bytových a naprieč preloženou štruktúrou nižšich objektov. Vzniká tým pocit neuzatvorených blokov – dvorov.
Verejný dvor sprístupňuje všetky objekty návrhu, hlavne ich komerčne najzaujímavešie akcenty, a poskytuje tak možnosť vstúpiť do nich z kľudného dvora. Dvor je vybudovaný na trojpodlažnej garáži. Povrch strechy tvorí vegetačná vrstva v silnej hrúbke. Je dosypaná takmer po úroveň vstupov do prízemia budov. Hrubá vegetačná vrstva nám umožňuje uvažovať nad použitím zaujímavej kombinácie rôznych druhov vegetácie vrátane vzrastlej zelene.
Dvorový parter nie je zvýšený – odrezaný – oproti terénu a do jednotlivých komunikaćných jadier a komerčných priestorov na prízemí zabezpečujeme bezkolízne vstupy. Z ulíc Svätoplukova a Mlynské Nivy je zvýšené plató dvora prístupné kombináciou viacerých exteriérových schodísk a rámp.
Funkčná náplň nového mestdkého bloku reflektuje požiadavky územného plánu mesta. Jedná sa o bohatú kombináciu rôznych typov občianskej vybavenosti – administrativa, maloobchodne zariadenia pre obsluhu základnej funkcie územia, materská škola, prevádzky verejného stravovania, kaviarne, zariadenia zdravotníctva ako ambulancie pre poskytovateĺov zdravotnej starostlivosti prveho kontaktu, lekáreň, bytové priestory v pripustnom rozsahu na vrchných podlažiach, prenajímateĺne apartmány, apartmánové ubytovanie pre seniorov s doplnkovymi opatrovníckymi a zdravotníckymi službami a priestory s možnosťou usporadúvania kultúrnych podujatí.
Náš návrh reflektuje snahu o zachovanie identity, integrity a mierky daného miesta v jeho väzbách na históriu a okolie. Nebúra, ale dopĺňa, rekonštruuje a opravuje. Po korekcii existujúcej dopravnej obsluhy územia vie byť nami navrhovaná štruktúra rôzneho pôdorysného a výškového charakteru, bohatej, heterogénnej funkčnej náplne, kvalitnou súčasťou zmien pripravovaných v priamom okolí.
 

Previous / Next

Category:
Date:
Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social