Bory III

Project data:
Architects: gutgut | Autors: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke, Tomáš Vrtek, Igor Marko, Jana Benková, Matej Honč | Partners: LABAK (Landscape) Michal Marcinov, Zuzana Jurečková, Matúš Antolík, Anna Kvasniaková | Location: Bratislava, Slovakia | Status: Invited competition (3rd place) | Client: Private | Project date: 2017 | Gross floor area : 36.950 sqm | Credits: gutgut

Koncept:
Kde sa cítime doma? Presne tam, kam sa vždy najviac tešíme a kde pociťujeme vyváženú pohodu a bezpečnosť. Je to miesto, ku ktorému sme časom nadobudli pozitívny a zodpovedný vzťah. Miesto domova nie je len izolovaný priestor súkromia bytu, ale aj priestor, ktorý ho obklopuje a dáva mu charakterovú a spoločenskú obsahovú hodnotu. Vytváranie miesta je dlhodobý proces, ktorý do veľkej miery predurčujú obsahové a priestorové nastavenia. Nových užívateľov má nový priestor stimulovať a má spoluvytvárať ich vzťah k novému a neznámemu. Konkrétne zadanie definuje priestor a miesto, kde príbehový kontext bude len vznikať a jeho budúci užívatelia sa stanú jeho priamymi tvorcami a aktérmi. Náš návrh nového domova je začiatkom úspešného príbehu a je tvarovo a obsahovo riešený tak, aby previazal dôležité kvalitatívne parametre.
Citlivé prepojenie a aj rozdelenie súkromného a verejného. Rôznorodosť mierky a scénického zážitku. Pohľadová priepustnosť. Priestorová kontinuita a bezbariérovosť. Zníženie impaktu statickej dopravy. Vytváranie individuálneho charakteru bývania s posilnenými exteriérovými komunitnými funkciami. Programovateľnosť a aktívna využiteľnosť krajiny.
Koncepčný návrh dvoch bytových súborov prepája menované parametrické princípy a vytvára plne integrovaný obytný priestor, obytnú krajinu. Priestorový koncept sa skladá z dvoch rozlične koncipovaných častí vnútornej a vonkajšej krajiny nad ktorou plávajú obytné bloky voľnej kompozície. Uvoľnením kompozície sme vytvorili množstvo scénických pohľadových kombinácii rôznej mierky. Obidve krajiny sú oddelené a zároveň prepojené priestorovou optickou membránou. Aktívny kontakt s objektami je koncentrovaný do vnútornej krajiny, kde parkovacie plochy sú v bezkonfliktnej zóne vnútorného obvodu. Vnútorný komunitný priestor je kontinuálny, hravý a mierne zvlneným charakterom tvarovo výrazný. Aktivity je možné obsahovo prispôsobovať a programovať, čím sa otvára možnosť celoročného zdieľaného využitia. Vonkajší krajinný priestor je charakterovo rozdielny a má verejnú funkciu kontinuálneho parku, ktorý po obvode prepája a aj opticky izoluje nesúrodý kontext.
Urbanizmus:
Na pozemku navrhujeme súbor obytných blokov s bytovými domami, kompozične usporiadaných tak, aby boli v maximálnej miere využité danosti okolitej krajiny a pozemku, ktorý je mierne svahovitý. Urbanistická štruktúra riešeného územia je ľahko čitateľná, rôznym výškovým osadením objektov a použití dvoch typov bytových domov (štvorcový pôdorys a pravidelný obdĺžnikový pôdorys) s 5 až 6 nadzemnými podlažiami, ktoré sú osadené nad parkovaním, tak sa dosiahli zaujímavé priehľady z jednotlivých objektov, ako aj v rámci celého územia. Veľký dôraz je kladený na riešenie nespevnených plôch. Tie budú prevedené v závislosti od väzby k rôznemu účelu využitia. Ku každému objektu je navrhnutý prislúchajúci počet parkovacích miest, časť parkovacích miest je navrhnutá pod jednotlivými obytnými blokmi, ostatné sú umiestnené na teréne, riešené ako spevnené plochy, čiastočne s prestrešením oceľovo / drevenou konštrukciou s porastom.
Architektúra:
Kvalitná a plnohodnotná obsahová ponuka mestského bývania sú hlavnými kritériami architektonicko-urbanistického riešenia novej mikroštvrte v lokalite Bory. Vytváranie nového mesta a miesta je v tejto dynamicky sa rozvíjajúcej lokalite na okraji mesta vždy komplikovanou úlohou, ktorá nie je len priestorovým cvičením. Návrh sa zameral na vytvorenie miesta, ktoré je charakterovo výnimočne a má predpoklady tento charakter ďalej autonómne rozvíjať a adaptovať podľa potrieb budúcich užívateľov. Navrhované riešenie má pôsobiť stimulatívne a má vytvárať predpoklady otvoreného a pozitívneho spojenia užívateľa s novým mestským prostredím. Návrh rieši niekoľko výziev súčasne. V prvom rade prepája rozdielne prostredia a zároveň vytvára unikátny samostatne fungujúci rezidenčný súbor
Krajina:
Riešené územie, dnes plocha prázdna, bez hodnotového charakteru čaká na svoj zrod. Navrhované obytné domy v rámci zóny Bory home sa nachádzajú v exponovanej polohe voči objektom občianskej vybavenosti v zóne Bory Retail zone. Sú konfrontované s odlišnou mierkou a vizuálnou kvalitou. Narábanie s krajinou a jej elementami sa tak pre nás stáva kľúčovým. Zámerom návrhu je podporiť v území rastlú schopnosť krajiny, ktorú chceme do územia, presnejšie do jeho voľných a prázdnych miest pustiť. Riešenie je postavené na založení inkluzívnych dvorov a dažďových záhrad po ich obvode.
Obytná krajina:
Ide o hľadanie charakteru a formy vegetácie, ktorá funkčne a vizuálne obohatí architektúru a nebude jej zbytočne konkurovať. Obytná krajina Bory home bude mestský priestor osadený v sukcesívne bujnejúcej zeleni. Miestom pretkaným vegetáciou, uzlením rôznorodých statických a dynamických aktivít. Pobyt ovláda vnútro. Pohyb pulzuje po obvode.

 

Previous / Next

Category:
Date:
Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social