Jurkovičova tepláreň

Project data:
Architects: gutgut | Authors: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Čelková, Tomáš Vrtek, Hana Laššová, Jana Benková, Matej Honč, Alan Prekop | Location: Bratislava, Slovakia | Status: Invited competition | Client: Private | Project date: 2017 | Gross floor area: 7800 sqm | Credits: gutgut

Objekt teplárne architekta Dušana Jurkoviča sa nachádza v tesnej väzbe na centrum Bratislavy. Momentálne pripravovaným investičným zámerom SKY PARK, jedného z popredných slovenských developerov Penta Investments, sa dostáva do stredobodu záujmu verejnosti. Ako jedna z posledných preživších industriálnych budov sa má stať po zrekonštruovaní srdcom novovznikajúcej mestskej štvrte a doplniť prestížny projekt anglických autorov Zaha Hadid Architects.
Ambíciou investora je prezentovať kvalitu industriálneho objektu z obdobia prvej polovice 20.storočia (realizácia 1944) smerom k verejnosti ako otvorený a demokratický priestor, v ktorom sa bude spájať práca s voľným časom, relaxom a edukáciou.
Náš návrh si kladie za cieľ vstúpiť do existujúceho objektu razanciou vytvorenia flexibilného, adaptabilného priestoru ponechávajúceho si však svoju vnútornú priestorovú veľkorysosť. Budovu otvoriť aj verejnosti v rôznych zónach a polohách používania, horizontálne i vertikálne (4). Zamestnanci aj návštevníci (verejnosť) objektu sa tak budú vo svojom vertikálnom a horizontálnom pohybe stretávať po ceste objavovania budovy.
Nakoľko je objekt Národnou kultúrnou pamiatkou a považujeme ho tak za súčasť kultúrneho dedičstva všetkej verejnosti, rozhodli sme sa v ňom pomerne netradične, vzhľadom na jeho typologickú náplň, oponovať hranu bežného privátneho a verejného. Náš návrh pri akceptovaní limít objektu narába s vnútornou hmotou, so snahou o vytvorenie maximálneho svetelného komfortu (5). Priečne vložené haly rôznej výšky sa stali nástrojom orientácie, pohybu a vytvorením pridanej možnosti presvetlenia do hĺbky objektu. Dispozičné riešenie sleduje zadanie. Objekt navrhujeme pre verejnosť priechodný, stáva sa verejne prístunou pásážou. Nové konštrukcie sú do existujúceho objektu vložené bezkontaktne. Kombinácia stĺpovo stenového systému je k existujúcej substancii priložená, resp. odstúpená.
Materiálové prevedenie uvažujeme ako kombináciu železobetónovej nosnej konštrukcie s predsadeným dreveným, alebo systémovým hliníkovým fasádnym systémom. Podstatnú časť vstavby tvoria montované interiérové steny rôzneho materiálového prevedenia. Konštrukcie hmôt dopĺňa zeleň, využívajúca zdvihnutú polohu podlahy prízemia, ktorá tak vo svojej výške vytvára možnosť na jej osadenie.
Dôsledná realizácia zámeru investora by mohla byť dôstojným vyzdvihnutím kvality historického domu, ktorý by sa vedel, po svojom vyhotovení v predmetnej polohe, stať centrom nielen daného miesta, ale aj širšieho okolia.

 

Previous / Next

Category:
Date:
Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social